STAFF

page0_1

Pre-K

Mercedes Lazo
Marisol Aviles - Para Professional

Kindergarten

First Grade

Second Grade

Third Grade

Barbara del Sol Martinez
Wendy Green
Fran Green
Annette Bueno
Caryn Snyder
Catherine Vega
Denise Caicedo
Georgina Virriera
Catherine Vega
Sandy Rosen
Audra Nichols
Erin Randall
Jeff Stanaford
Amanda Moore


Fourth Grade

Ann Llanes
Katherine Disla
Maria Jay
Donita Gay
Cara Scales
Jessica Rosenberg
Isahuri Cathey
Rosemarie Krusz
Rose Alouidor
Angelie Pinares

Fifth Grade

Lilieth Toro
Lisa Thomas
Norma Francisquini
Larissa Morosco
Jennifer Klein
Elizabeth Chiang-Lara
Susna Attilus
Lucas Shula
Kelly Lumbi

Sixth Grade

Randee Baron - Mathematics
Elizabeth Perdomo - Mathematics
Patti Ward - Language Arts
Julette Williams - Language Arts
Carol Kocur - Science
Richard Ramirez- Science
Dawn Burrell - World History

Seventh Grade

Eighth Grade

Shelly Zaguri - US History
Johanna Morales - Language Arts
Yoly Amador - Language Arts
Margarita Melkumova - Mathematics
Tamara Motisi - Science
Anne LaRoche
Paula Szpilfeigel
Daniel Goodfriend - Science

Middle School Elective Teachers

Victor Whiteman (PE)
Rosa Rabinovich (Music)
Dina Adler (Technology)

Curriculum Support

Bryna Berman
Haydee Aguilar
Karen Panarelli
Nathalie Coombs

Physical Education

Heather Bonkosky
Todd Avery
Ruben Ascencio
Victor Whiteman

Art

Edna Chueriri
Alexander Richard

Music

Laurence Cox
Vera Nji

Media Specialist

Jenny Levinson
Patty Perrill-Media Clerk

Bilingual

Darli Barbosa
Eugenia Bond
M. Rizvi
Sandra Teramo - Paraprofessional
Olga Kopyltsova - Paraprofessionl
Thias Alvarez-Language Development
Alian Garcia

Exceptional Student Education

Julie Schaltenbrand
Debra Frieders
Carol Reilly
Pola Benezra
Rosanna Namm
Dien Forbes
Christina Seays
Maria Mesa

Counselors

Paula Acosta
Lisa Taylor
Monique De Santana

Office Staff

Liliam Alvarez – Principal’s Secretary/Treasurer
Erelis Quijano – Registrar
Lisa Duffie – Data Input
Erica Cruz - School Clerk
Savitree Polstein – Elementary Assistant
Ronaylda Black-Burroughs – School Clerk
Muriel Escudero-Hourly

Computer Specialist

Erik DeLeon

Cafeteria Staff

Theresa Walton
Shonda Reddick
Jeanette Moore
Paula Alston
Diana Davis
Fania Duverne
Charlene Malone
Michele Horne
Beverly Attilus
Nuvia Rueda
Benita Attilus

Custodians

Robert Barrera, Head Custodian
William Alexander
Artemio Pomares
Dondre Stringfield
Tressel Tannelus
Willie Fletcher
Nuvia Rueda

Security

Officer Gonzalez
Lisa Maurer
Sandra Hoosain
Mackender Pierre-Louis
Jeffrey Davis